Oktoberfest 2009, München, Niemcy

Słowo Oktoberfest wszystkim bez wyjątku kojarzu się z największą w Europie (i pewnie na świecie) imprezą piwną, odbywającą się w stolicy Bawarii - Monachium. W roku 2009 postanowiłem sprawdzić skąd wzięło się to szaleństwo i moda na biesiady ozdobione złotym trunkiem ;) W ramach urlopu w Bawarii postanowiłem wraz z żoną i znajomymi wybrać się w sobotnie popołudnie żeby zoabaczyć to na własne oczy. Jak na masową imprezę przystało, był tam taki tłum ludzi, że przejście gdziekolwiek było nie lada wyzwaniem. Do tego w każdym z browarów należało wcześniej zarezerwować miejsce, inaczej nie było szans usiąść. Do tego przepiękne stroje, wszędobylski folklor sprawiał, że klimat imprezy był niepowtarzalny. Wszystko oczywiście kręciło się wokół piwa ;) I poza paroma negatywnymi "smaczkami" całokształt robił niezłe wrażenie.

Czytaj dalej

Wizyta w Muzeum Żywiec

Udając się na urlop do Żywca, wypada choć raz zajrzeć do jednego z najlepszych polskich browarów. Dla fanów złocistego trunku jest to pozycja wręcz obowiązkowa! Wycieczki odbywają się tam pod okiem przewodnika, a wstęp kosztuje jedyne kilkanaście złotych, co nie jest dużą kwotą (biorąc pod uwagę to, co czeka na nas na końcu zwiedzania ;). Zwiedzanie zaczynamy od równoległego poznawania historii piwa w dziejach świata oraz historii powstania i rozwoju samego browaru w Żywcu. W połowie wędrówki po muzeum, zostajemy za pomocą specjalnego wehikułu przenieseni w okolice przełomu XIX i XX wieku, do małego miasteczka. Przemykając wąskimi alejkami poznajemy ówczesną kulturę i sposoby na spędzanie wolnego czasu (czyt. odwiedzanie gospody, a w początkach XX wieku barów i kręgielni ;).

Czytaj dalej

Co to takiego ta birofilistyka?

Jest ona jednym z wielu elementów związanych z kulturą piwną, która polega na zbieraniu różnorakich przedmiotów związanych z tym jakże zacnym trunkiem, tj. kapsli, puszek, otwieraczy, etykiet piwnych, podstawek pod kufle, naczyń służących do picia piwa oraz innych akcesoriów z tym związanych.

Czytaj dalej

Znajdź mnie

gl