Napisy w filmach DIVX na Playstation to nie problem!

by

in

Jeśli irytuje Cię fakt, że twój ulubiony film jest w innym języku, chciałbyś obejrzeć go z polskimi napisami, a konsola Playstation 3 nie rozpoznaje plików, to nic nie szkodzi – jest na to prosta rada! Otóż oprogramowanie PS3 radzi sobie z napisami, z tym że wymagają one odpowiedniego ich przygotowania. Zapraszam do mojego krótkiego poradnika, w którym krok po kroku opisuję jak ten problem rozwiązać!

Jeśli masz problem z wyświetlaniem napisów w filmach w formacie divx/xvid na Playstation 3, to dobrze trafiłeś! Swego czasu próbowałem rozwiązać ten problem na kilka sposobów: oddzielne pliki z napisami nie były odczytywane, nie pomagało dopasowanie po nazwie, nie pomagał nawet odpowiedni format pliku (np. srt). Niestety jak się okazało, firmware PS3 nie rozpoznaje oddzielnych plików z napisami, niezależnie jakie byłyby cudowne 😉 Lekarstwem okazało się scalanie filmu z napisami (nie wprasowywanie w obraz!). Metoda, jak się okazuje, jest banalna, a poniżej postaram się opisać to na przykładzie. Potrrzebne będą dwa narzędzia: Subtitle Workshop 4 oraz AVIAddXSubs.

Krok 1. Sprawdzamy liczbę klatek filmu.
Aby wykonać tę czynność, wystarczy najzwyczajniej w świecie włączyć wybrany film i za pomocą swojego ulubionego programu do odtwarzania odnaleźć informację liczbie FPS. Poniżej przykładowy zrzut ekranu z Best Playera:

Krok 2. Przygotowujemy napisy w postaci pliku .srt.
Jeśli nie mamy napisów w tym formacie, można spokojnie je zrobić z plików txt lub innych popularnych formatów tekstów. Do tego posłuży nam Subtitle Workshop. Aby przygotować napisy, wystarczy włączyć program i w pierwszej kolejności ustawić FPS (inaczej napisy mogą się rozjeżdżać z filmem!) jak na obrazku poniżej:

Następnie otwieramy napisy poleceniem „File > Load subtitle” lub poprzez ikonkę i zapisujemy za pomocą polecenia „File > Save As…” i wybieramy format SubRip .srt (ważne żeby nazwa pliku z tekstami była identyczna jak pliku .avi):

Krok 3. Scalamy film z napisami.
Ostatnią rzeczą do zrobienia jest połączenie filmu z napisami. Efektem tego zabiegu będzie fizycznie jeden plik .divx, natomiast faktycznie są to dwa złączone ze sobą pliki, także jakość filmu się nie zmieni, a napisy będą dalej napisami a nie wprasowanym obrazem. Do wykonania tej czynności posłuży nam program AVIAddXSubs, który daje możliwość łączenia plików avi z nawet z wieloma napisami na raz. Po włączeniu programu przejdźmy najpierw na zakładkę „Configuration 1”, gdzie podzakładki SUB1, SUB2 itd będą odzwierciedlały napisy w naszym filmie. Przypuszczalnie w większości przypadków skorzystacie z pojedynczych napisów, aczkolwiek jeśli ktoś ma ochotę na dołączanie napisów np. w kilku językach – jest to możliwe 😉 Tak czy inaczej, po moich eksperymentach z ustawieniami na zakładce SUB1, poniższa konfiguracja jest wystarczająca aby oglądać czytelne napisy z polskimi znakami:

Następnie przechodzimy do zakładki „Create XSUB or Idx/sub”, w polu „File name (…)” wybieramy interesujący nas film, w polu poniżej wybieramy miejsce docelowe, do którego stworzy się plik .divx, a następnie klikamy „Start”.

Napisy w divx na ps3

Po chwili plik .divx jest gotowy i można go np. przy pomocy pendrive’a włączać w PS3. Po włączeniu filmu na konsoli, w menu (dostępne pod przyciskiem z trójkątem) odnajdujemy opcję „Choose subtitles”. Od tego momenu napisy powinny działać 🙂